W słoneczną niedzielę, 19 października, w gościnnej Gminie Radziłów odbyły się 3. Warsztaty Ratownictwa Medycznego Powiatu Grajewskiego. Od wczesnych godzin porannych na terenie gminy rywalizowało 7 drużyn OSP z naszego powiatu.
Zespoły miały do wykonania szereg zadań ratowniczych przygotowanych w pięciu punktach ćwiczeń terenowych. Uczestnicy mierzyli się z realistycznie upozorowanymi zdarzeniami, takimi jak:
-
upadek z wysokości podczas wchodzenia po drabinie (Radziłów),
-
zderzenie quada z murowanym parkanem kościoła (Kramarzewo),
-
zadławienie dziecka na placu zabaw (Kieljany),
-
osoba po próbie samobójczej,
-
porażenie prądem i oparzenia III stopnia obu rąk (Okrasin).
Działania wszystkich drużyn były profesjonalnie oceniane i punktowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Grajewie, przy wsparciu emerytowanego strażaka naszej jednostki.
Po zaciętej rywalizacji zwycięstwo wywalczyła jednostka OSP Grajewo.
Drugie miejsce zajęła OSP Klimaszewnica, a trzecie – po dogrywce – OSP Szczuczyn. Tuż za podium uplasowała się OSP Radziłów, która zdobyła taką samą liczbę punktów, jak trzecia drużyna. OSP Białaszewo, Bełda i Słucz otrzymały dyplomy za udział.
Cieszy nas coraz wyższy poziom umiejętności wszystkich uczestników. W tym roku zadania były bardziej wymagające, a ocena szczegółowa, jednak różnice punktowe między drużynami okazały się niewielkie – co tylko potwierdza wysoki poziom przygotowania ratowników.
Dziękujemy wszystkim jednostkom za udział, a Gminie Radziłów za jak zawsze serdeczne przyjęcie i gościnność. Gratulujemy także, że aż trzy jednostki z tej gminy wystawiły swoje reprezentacje!
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.
Już dziś zachęcamy wszystkie jednostki OSP do udziału w kolejnej edycji warsztatów – to intensywna, ale niezwykle skuteczna forma szkolenia, która realnie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
st. kpt. Jarosław Szeszko – KP PSP w Grajewie










