Powódź to jedna z najgroźniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach klęsk żywiołowych. Jest niebezpieczna dla życia i zdrowia oraz często powoduje znaczne straty materialne.
Z uwagi na prognozy pogody przypominamy najważniejsze zasady oraz przekazujemy Wam linki do stron, gdzie znajdziecie dużo ważnych i przydatnych informacji.
Powódź jest niebezpieczna, ale można się do niej przygotować tak, by zminimalizować negatywne skutki.
Słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji.
Upewnij się, że wiesz. gdzie w Twoim domu odłączyć źródła energii, gazu i wody.
Przenieś ważne przedmioty (np. leki, dokumenty) na górne kondygnacje budynku.
Naładuj telefony komórkowe.
Zaopatrz się w żywność o długiej przydatności do spożycia, wodę pitną i przygotuj odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne.
Pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone powodzią miejsca.
Zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.
Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji. Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt.
Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce.
Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia.
Przygotuj się do ewakuacji.
Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe
Źródło: Regionalne Centrum Bezpieczeństwa